Агроновости RSS

3 июня 2022, 15:39 АПК-Информ: овощи & фрукты

Сезон черешні в Україні розпочато, але заробітки фермерів знову під питанням, й стрімке зниження цін на огірки

Географія найгарячіших точок станом на 100-й день бойових дій.

Сотня днів запеклого протистояння у війні, розпочатою Росією проти України – пройдено. Зробити висновки, що якась зі сторін досягла конкретних цілей за цей період дуже проблематично. Російські війська виявилися неспроможними у заплановані короткі строки захопити Україну, а нашим захисникам й досі не вистачає озброєння та сил для здійснення контратаки й звільнення зайнятих ворогом наших територій.

З іншого боку, маємо велику кількість загиблих військовослужбовців та цивільних, знищена велика кількість військової техніки, а економічне становище обох країн з кожним днем погіршується. В Україні десятки населених пунктів зруйновано повністю, а сотні – частково постраждали від постійних атак агресора як з повітря, так й у результаті наземних обстрілів. Знищена чи зруйнована велика кількість об’єктів логістичної та промислової інфраструктури нашої держави.

Площа окупованої агресором української території постійно збільшується і «руський мир» намагається надійно закріпитись у захоплених Херсонській та більшій частині Запорізької областей.

За останній тиждень у різних регіонах України неодноразово вмикались сигнали повітряної тривоги, а на Донбасі безперервно тривали прямі бойові сутички. А головне, якихось передумов до стабілізації військової ситуації зафіксовано не було.

 Огляд поточної ситуації на плодоовочевому ринку України

Практично з початком літа 2022 року в Україні розпочався новий сезон збору врожаю черешні. Кісточкові ранніх сортів не відрізняються високими якісними показниками та, як правило, не мають відмінних смакових властивостей. Але через те, що саме з ранньої черешні традиційно розпочинається сезон фруктів в Україні, попит на перші партії продукції на ринку зазвичай високий.

Садівники, господарства яких оминали погодні катаклізми, щорічно заробляли саме на реалізації перших партій фруктів ранніх сортів, але щодо сезону 2022 року питання прибутків залишаються відкритими.

Справа у тому, що перший врожай черешні цього року почали збирати у господарствах Запорізької та Херсонської областей, частково, на Миколаївщині. Водночас саме тут війна Росії проти України у черговий раз внесла суттєві корективи у торгівлю. Наразі, вивезти будь-яку плодоовочеву продукцію з територій, окупованих російськими загарбниками, практично неможливо й тільки невеликі обсяги овочів, фруктів та ягід з-під окупації потраплять на ринки вільних від бойових дій міст України через обхідні шляхи, що є дуже ризикованим та небезпечним для життя.

Звісно, реалізувати весь обсяг врожаю черешні всередині окупованих регіонів фізично неможливо через недостатньою кількість споживачів. Щоб отримати хоча б мінімальну плату за свою працю, українські фермери намагаються реалізувати частину врожаю на території окупованого Криму та південних областей РФ. Така зміна традиційних напрямків у торгівлі призвела до різниці цін на перші партії черешні більш ніж на 10% у містах України, вільних від бойових дій, та головних регіонах вирощування, які наразі під контролем армії загарбників.

Деяке послаблення ринкової ситуації на звітному тижні було зафіксовано у сегменті тепличних огірків, ціни на які за попередній період досягли неймовірних у цей період року позначок. Навіть враховуючи факт виїзду з України більш ніж 5 млн. осіб, працюючі тепличні комбінати, за відсутності надходження до споживачів продукції із Кам’янсько-Дніпровського району Запорізької області, не були спроможними повністю закрити існуючі потреби ринку.

Нетрадиційним у цей період року шляхом вирішення проблеми недостатньої пропозиції огірка на внутрішньому ринку України було збільшення обсягів імпорту овочів з Польщі, й ще більш відчутне зростання обсягів постачання з Молдови. У результаті, ще з початку звітного тижня під тиском нових партій імпортного огірка, місцеві комбінати зменшили попередні відпускні ціни на свою продукцію від 30% до 50%.

 Короткострокові прогнози та очікування

Щодо сегментів тепличних огірків та томатів поганих звісток для споживачів у подальші декілька місяців очікувати не варто. У червні-липні буде продовжувати збільшуватись пропозиція овочів на ринку як зі стаціонарних комбінатів, так й з господарств, що вирощують огірки та томати у відкритому ґрунті. На додачу, у активну фазу сезону найближчим часом увійдуть інші сезонні культури, тож очікується поступове збільшення пропозиції ранніх овочів борщового набору та картоплі на ринку.

Тим часом, саме з пропозицією овочів борщового набору торішнього врожаю станом на початок літа ситуація залишається досить напруженою. Через неможливість доступу споживачів до продукції нового врожаю із окупованих південних регіонів України, найближчими тижнями залишаться високими ціни на буряки, цибулю та моркву врожаю 2021 року. Додаткову підтримку цінам на вищезгадані позиції буде надавати скорочення обсягів імпортних партій овочів через те, що у сховищах головного на сьогодні постачальника плодоовочевої продукції в Україну – Польщі – овочів торішнього врожаю залишилось недостатньо.

Обсудить в форуме
Материалы по теме