Наши новости RSS

1 апреля 2022, 11:31 АПК-Информ: овощи & фрукты

Поступове налагодження внутрішньої логістики в Україні не призвело до зростання торгівельної активності

Географія найгарячіших точок станом на 37-й день бойових дій. Під тимчасовою російською окупацією продовжують знаходитись повністю або частково Київська, Житомирська, Чернігівська, Сумська, Харківська, Луганська, Донецька, Запорізька, Херсонська, Миколаївська області та АР Крим. Українські війська продовжують тримати героїчну оборону під Маріуполем, Миколаєвом та окремими містами Запорізької області. А найнапруженішою ситуація протягом останнього тижня березня 2022 року продовжувала залишатися на Донбасі. У той самий час під Києвом, Черніговом, Сумами та Харковом загострення озброєного протистояння суттєво послабилось, й російські війська почали відступати до своїх кордонів відразу із декількох раніше займаних ними бойових позицій біля обласних центрів України на півночі нашої держави. Цей факт не приніс полегшення українцям й очевидно, що російські війська обрали тактику перегруповування й це наприкінці звітного тижня підтвердив у своїй заяві Верховний Головнокомандувач ЗСУ – Президент України, Володимир Зеленський.

Також слід відмітити збільшення ракетних обстрілів ворогом мирних міст України протягом усього останнього тижня. Головними мішенями повітряних військ окупантів були нафтобази та військові частини України, зокрема у Дніпропетровській області.

 Огляд поточної ситуації на плодоовочевому ринку України

Після більш ніж місяця бойових дій та поступового збільшення площі окупованих територій нашої держави російським агресором, цілі регіони та області залишились фактично відрізаними від території України. Таким чином, станом на 37-й день війни, Херсонська область України повністю перейшла під контроль російської окупаційної влади. Фактично втрачений контроль над регіоном, що є одним із ключових  виробником ранніх та сезонних овочів: цибулі та моркви, кавунів, динь та фруктів.

Більша частина території Запорізької області також опинилася під окупацією, а у багатьох районах і на сьогоднішній день йдуть запеклі бої із військами російського агресора. Як відомо, саме Запорізька область є одним із лідерів із виробництва кісточкових фруктів.

Якщо узяти до уваги тільки дві вище зазначені області України, вже можливо припустити, що наші споживачі зіткнуться із проблемами недостатньої пропозиції на ринку ранніх та сезонних овочів та перших кісточкових фруктів у новому сезоні.

Проте першочерговою потребою станом на початок квітня залишається стабільне завершення поточного плодоовочевого сезону. Як вже зазначалося раніше, із початком бойових дій в Україні відразу у більшості регіонів все частіше відмічалися факти дефіциту однієї чи відразу декількох позицій овочів борщового набору. Коли від ринку виявилися відрізаними десятки великих сховищ водночас, нестача овочів призводила до підвищення цін та активізації імпорту, у першу чергу, із Польщі.

Саме логістичні перепони цього тижня зіграли злий жарт з деякими гуртовими компаніями в Україні. Нестача пропозиції моркви, цибулі, капусти, а у деяких регіонах навіть картоплі, яка у теперішньому сезоні через гарний врожай вважалась аутсайдером у борщовій групі, призвела до збільшення обсягів закупівлі вищевказаних позицій у Польщі. До речі, у останній подібні дії тільки активізували подорожчання продукції, тож в Україну овочі борщового набору завозились вже за цінами, які зростали ледь не щоденно. У той самий час кількість споживачів в Україні та їх купівельна спроможність продовжували знижуватись, а імпортовані овочі накопичувались у сховищах на вільних від бойових дій територіях.

Коли у середині цього тижня був розблокований напрямок Миколаєва, місцеві овочі борщового набору з раніше заблокованого регіону рушили за всіма відкритими напрямками нашої держави за більш  привабливими цінами. Цей фактор не залишив жодних оптимістичних припущень українським імпортерам плодоовочевої продукції, які замість прибутків вже прораховували мінімізацію витрат та шляхи найшвидшої реалізації попередньо завезених обсягів овочів.

 Короткострокові прогнози та очікування

У короткостроковій перспективі головними проблемами залишаться: доступ до пального (як зазначалося вище, саме останнього тижня активізувалися ракетні обстріли нафтобаз нашої держави), ЗЗР та насіння, а також можливість отримати хоч якісь кошти на проведення майбутньої посівної кампанії.

Якщо казати про перспективу майбутнього врожаю, вже станом на початок квітня 2022 року, можливо робити перші підрахунки за обсягами дефіциту цибулі та моркви, якщо на вирощування цих культур оперативно не переорієнтуються професійні агровиробники з вільних від активних бойових дій територій України.

Подальший розвиток ситуації на плодоовочевому ринку України, станом на початок цього місяця практично повністю залежить від дій ЗСУ й особливо від продуманих та структурованих подальших кроків української влади. Інакше подальше збільшення площ територій, окупованих російським агресором, буде впевнено вести нашу країну до невідворотної продовольчої кризи. 

Обсудить в форуме
Материалы по теме